Çamaşır Yumuşatıcısıyla Pratik Çözümler

 

Çamaşırlarımızın daha yumuşak ve hafif yapılı olması için kullandığımız yumuşatıcılar, sadece çamaşırlarda değil, birçok gündelik probleme de derman oluyor.Neleremi ?

 

Televizyon ekranı tozlanmasın

Hem televizyon ekranı hem de herhangi plastik bir yüzey sildikten hemen sonra tozları mıknatıs gibi çeker. Bunu önlemek için toz bezine bir miktar yumuşatıcı koyarak silin. Bu, ekranın daha uzun süre tozsuz kalmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde bire dört oranında yumuşatıcıyı su ile karıştırarak cam masaları, duş kabinlerini ve sert yüzeyleri silebilirsiniz.


Saç spreyi lekesini temizleyin

Kuruyan saç spreyi lekelerini cam ve aynalardan çıkarmak zordur. Ancak en zorlu lekeleri bile biraz yumuşatıcı ile çıkarabilirsiniz. Bire iki oranında yumuşatıcıyı su ile karıştırarak saç spreyinin bulaştığı yere püskürtün. Daha sonra nemli bir bezle temizleyin.


Halının elektriğini engelleyin

Halı üzerinde yürürken statik elektrik çarpıyorsa, bu durumdan da yumuşatıcı ile kurtulabilirsiniz. İki yüz mililitre yumuşatıcıyı iki buçuk litre su ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı halıya püskürtün. Bu işlemi özellikle gece yapmaya özen gösterin ki halının üzeri yürünmemiş olsun.


Duvar kağıtlarını kolayca değiştirmek için

Duvar kağıtlarını yapıştırdıktan sonra çıkarması zordur. Duvarlarınızda leke kalmadan kapladığınız kağıdı çıkarmak istiyorsanız, yumuşatıcıdan yardım alabilirsiniz. Bunun için yaklaşık bir litre suyun içine yumuşatıcı ekleyin ve duvarı silin. Duvar kağıdı suyu içine çektiğinde kağıdı rahatça çıkarabilirsiniz. Eğer duvar kağıdınız su geçirmezse, silmeden önce üzerini tel fırça ile fırçalayın.


Kurumuş kirlerle mücadele edin

Tencere, tabaklar ya da fırın tepsisinde kalan kurumuş kirleri ovalamak yerine, biraz yumuşatıcı ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Kirli olan bulaşığınızı su ile doldurun ve içine çok az miktarda yumuşatıcı damlatın. Kirler silinip çıkana kadar bekletin.
Boya fırçalarınız kurumasın

Boya fırçalarınızı kullandıktan sonra kurumaması için su dolu bir kabın içine batırın. Ardından üzerine birkaç damla yumuşatıcı damlatın. Biraz bekledikten sonra fırçayı durulayıp kaldırabilirsiniz.


Yumuşatıcıya alerjiniz varsa…

Kimyasallara karşı hassasiyetiniz varsa, yumuşatıcıdan sonra çamaşırlarınızı kullanmak tahrişe neden olabilir. Bu durumla başa çıkmak için elli mililitre beyaz sirkeyi su ile karıştırarak çamaşırlarınızı son kez durulayın. Aynı şekilde çamaşır makineniz son çalkalama evresine geçtiğinde içine bir parça saç bakım kremi ekleyerek de çamaşırlarınızı yumuşatabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

FaceBook ta paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Hosting