Çocuklarınızı Yetenekleri Doğrultusunda Yönlendirin..

üstün-yönlendirme-660x330 (1)

Öğrencilik dünyanın en zor mesleği midir?

Hayır!

Peki beyin muhteşem bir organımızken onu neden iyi kullanamıyoruz?

Beyin yorulmak nedir bilmezken, bizler neden “beynim almıyor” diyoruz?

Çünkü kullanma kılavuzunu okumuyoruz.

***

Beynimizde milyonlarca sinir ağı ile doğuyoruz ve zamanla bu beyin hücrelerin sayısı azalıyor. Her öğrenmede sinir ağları arasında bağlar kuruluyor. Bu sinir ağları arasındaki iletişim ne kadar fazla olursa beynin çalışma sistemi de artıyor.

Diyelim ki; ilkokul birinci sınıftan üniversite sona kadar ihtiyacımız olan bütün bilgileri bir bilgisayar dosyası gibi sıkıştırdık ve beynimize yerleştirdik.

Beyin gelişir mi?

Hayır.

Öyle olsaydı Google amcaya ihtiyacımız olmazdı.

***

Beyin bilgiyi almaktan çok bilgiyi işleyebildiğinde gelişiyorsa, o zaman okullar da bilgiyi almaktan çok bilgiyi işleme kapasitesi için çok önemlidir.

Nasıl ki sağlıklı yaşamak için sağlıklı gıdaya ihtiyacımız var, beynin de işlemcisini artırmak için bilgiye ve okullara ihtiyacımız vardır.

***

Sevgili öğrenciler; sadece sınav için değil, meslek için değil, anne babalar için değil, lütfen önce beynin hatırına, bilgiye ve okul hayatına önem verin.

Her öğrenci başarmak ister.

Peki ama başarı nedir?

Başarı kime göre neye göre değişir?

Başarı sadece sınavlarda en iyi puanı almak mıdır?

Cevabı hem evet, hem hayır…

Çünkü başarmak, var olan kapasiteyi kullanmaktır. Yapabileceğinin en iyisini yapabilmektir. Yaptığın işe sevgi ve zevk katabilirsen, konsantrasyon da olur motivasyon da…

Yapabileceğine inanırsan başarırsın.

Bu beyin de senin, bu hayat da.

O zaman başarıyı önce beynini ve kendini geliştirmek için istersen hedeflerine ulaşabilirsin. Zorlukları, engelleri fırsata dönüştürebilirsen başarırsın.

***

Öğretmenlik zamanlarımda, her eğitim öğretim döneminin başında öğrencilere ‘Kim bu sene başarılı olmak ister?’ diye sorduğumda, hemen bütün öğrenciler parmak kaldırırdı.

‘Başarılı olmak için ne yapmalısınız’ diye sorduğumda ise, yine hepsi çok çalışmalıyız diye yanıtlardı. Sene sonunda ise öğrencilerin çoğu istediği başarıyı elde edememenin huzursuzluğunu yaşardı. Oysaki başarı çok çalışmakla değil, etkili ve verimli çalışmakla olur.

***

Nasıl ki bir aylık yiyeceği bir oturuşta yiyemeyiz, bilgiyi de sınavdan sınava çalışarak sindiremeyiz…

Beyine aldığımız bilgiyi ancak sıcağı sıcağına ve düzenli tekrarlarla sindirebiliriz.

Bir zamanlar ben de öğrenciydim. Hayatımın sonuna kadar da öğrenmeye devam edeceğim. Bir anne, bir öğretmen, bir eğitim koçu olarak yaşadığım deneyimlerden çıkardığım en önemli sonuç şu; insan ne yaparsa yapsın sevdiği işi yaptığında çok başarılı oluyor.

Başarı sağlık ve mutlulukla bütünleştiğinde anlam kazanıyor.

***

Bugün küçük oğlum da üniversite eğitimine başladı. Bir zamanlar benim de öğrencimdi. Resim yapma yeteneği varken, ilköğretimdeki resim hocaları da dahil bir çok öğretmene göre çok başarılı değildi. Ama o yetenekleri doğrultusunda bir Anadolu lisesine gitmek yerine güzel sanatları seçti. Hem okurken hiç zorlanmadı, hem yaptığı işten zevk aldı, hem de tek seçimi ve tek tercihi olan bölümü kazandı. Zaman zaman çok çalışmıyor diye endişelerim olsa da, sadece ona güvendim. Kararlarına saygı duydum. Onu ona emanet ettim. Kendi ayaklarının üstünde durabilmesi için onu yüreklendirdim.

***

Sevgili velilere tavsiyem, çocuklarını yetenekleri doğrultusunda yönlendirmeleridir.

Öğrenci içindeki gücü uyandırabilirse, iç motivasyonu ve iç disiplinini geliştirebilirse kendi hayatının kahramanı olacaktır.

Başarı kişisel bir gelişim yolculuğu olsa da bir ekip işidir.

Hem öğrenci, hem öğretmen, hem de veliler yapabileceklerinin en iyisini yaparlarsa, başarı dalga dalga yayılır.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

FaceBook ta paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Hosting