Evlilikte Temel Kurallar

28565

Evlilikte temel kural, eşlerin birbirlerinin biyolojik, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Kadın ve erkeğin birlikteliğinin uyum içinde sürmesi bu ihtiyaçların karşılanmasına dayanır. Şimdi sözünü ettiğimiz bu ihtiyaçların neler olduğunu kısaca gözden geçirelim.

Biyolojik ihtiyaçlar: Biyolojik bir ihtiyaç olan cinsel güdünün doyurulması, evliliğin temel işlevlerinden biridir. Eşlerin cinsel yönden uyum içinde olması, birbirlerinin cinsel istek ve beklentilerini karşılaması, cinsel güdünün doyurulması, evliliğin mutlu sürmesi için gerekli koşulların başında gelir.

Sosyal İhtiyaçlar: Evlilikte eşler ortak yaşamlarında güven, korunma ve dayanışma içinde olduklarını hissetmek, geleceğe güvenle bakabilmek, birbirlerinden onur ve kıvanç duyabilmek, toplumda saygın bir yer edinmek isterler. Yalnız olmadıklarını bilmek ve ortak bir amaca yönelmek gibi ihtiyaçlar da evlilikte doyum bulan sosyal ihtiyaçlardır.

Psikolojik İhtiyaçlar: Evlilik pek çok psikolojik ihtiyacın doyurulduğu bir kurumdur. Herkes sevilmek, beğenilmek ve ilgi görmek ister, insan için en önemli ihtiyaçlardan biri olan sevgi, evlilik birliğinin sürmesinde yaşamsal bir değer taşır. Eşler birbirlerini koşulsuz sevebildiğinde, birlikte olmaktan haz duyumu, sevinci ve kederi paylaşabildiğinde bu ihtiyaçlar doyuma ulaşabilmektedir.

İşte eşler birbirlerinin bu ihtiyaçlarını karşılayabildikleri ölçüde evlilikte uyum ve denge sağlanabilir.

Evlilikte temel kural “vermek “tir. Evlilik tek kelimeyle PAYLAŞMAK demektir. Paylaşmanın olmadığı bir evlilikte uyumdan ve mutluluktan söz edilemez. Paylaşma olmadığında hükmetme ya da boyun eğme duygusu öncelik kazanır.

Eşini kendisine ait bir varlıkmış gibi algılamak ve ona hükmetmek evlilikte uyumu ve sağlığı bozar.

Evlilikte eşler paylaşmayı bilmeli ve birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılama çabasında olmalıdır. Ancak o zaman evlilikte uyum gerçekleşebilir. Eşler arasındaki uyum beraberinde dayanışmayı da getirir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

FaceBook ta paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Hosting