Midemiz Neden Guruldar ?

500_291

Kendi mide gurultusunu duymayan insan yoktur heralde. Kimilerinde o kadar çok ses çıkar ki, bir ortamda sessizlik olduğunda kişinin mide gurultusu herkes tarafından duyulur. Peki midemizin bir fabrika gibi bu sesi çıkarmasın nedenini hiç merak ettiniz mi?

Karnınız açken midenizden gelen guruldama sesi, mideniz tarafından çıkarılmaz ve aç olduğunuz için olmaz.
Barsak gazlarından ileri gelen karın gurultuları olarak bilinen bu ses, ince bağırsağının üst kısmında oluşuyor. Bağırsak kaslarınız yiyecek ve içeçekleri aşağıya doğru götürürken, sıvılaşmaya başlayan yiyeceklerden sızar. Mideniz boş olduğunda ses, büyük bir titreşimli boşluk gibi çıkar.

Mide guruldaması genellikle kişinin aç olduğu zamanlarda duyulmasının nedeni ise, midenin sindirimde çok çeşitli görevlerinin olmasıdır. Bu konuyu biraz daha açacak olursak; midemiz doluyken, kasılır, gevşer, çalkalanır ve sindirir. Aydı durum midemiz boş olduğunda da geçerlidir. Ancak midemiz boşken bu hareketler esnasında mide duvarları birbirine çarpar ve gurultu adını verdiğimiz sesi duyarız. Bu ses bize yemek yeme vaktinin geldiğini hatırlatan bir sinyaldir. Uzun süre aç kaldığımızda mide hareketleri yavaşlayacağından gurultu sesini duymayız. Çünkü vücut depolanmış yağları kullanarak enerji üretmeye başlar.

Mide gurultusunun bir diğer nedenide midemizdeki havadır. Mide içinde hareket eden hava, gurultu sesini meydana getirir.
MİDE GURULDAMASINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Gaz birikmesi, çoğunlukla, yeme, içme sırasında hava yutmayla başlar.

* Çok çabuk yemek ve içmekten kaçının.
* Yemek sırasındaki hızlı, heyecanlı konuşmalar yapmayın.
* Üzüntülüyken yemek yemeyin.
* Derin iç çekme ve zoraki geğirmelerden kaçının.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

FaceBook ta paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Hosting